BLOGOWA POPULARNOSĆ  

5
(1)

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez Internetu. Praktycznie ciągle jesteśmy online – sprawdzamy maile, korzystamy z aplikacji mobilnych i portali społecznościowych, czytamy wiadomości. Nic więc dziwnego, że bardzo popularne stały się różnego rodzaju blogi.

Blog to strona personalna, rodzaj internetowego pamiętnika. Choć dziś rzadkością jest typowo pamiętnikarska forma to blogi nadal wyróżniają się na tle innych stron internetowych personalnym charakterem treści. Najczęściej autorzy stosują narrację pierwszoosobową, dzieląc się swoimi opiniami i poradami. Blogowanie stało się niezwykle modne już kilka lat temu. Wtedy to na polskim rynku tego typu strony dopiero zaczynały raczkować. Dziś blogerzy są rozpoznawalni lepiej niż niejedna gwiazda a ich strony są odwiedzane przez tysiące ludzi. Co ma wpływ na taką popularność blogów?

Lubimy podglądać życie innych ludzi. Najchętniej korzystamy ze sprawdzonych rad, oglądamy polecane filmy, czytamy książki, które ktoś uznał za godne przeczytania. Nic więc dziwnego, że blogi szybko rozprzestrzeniły się w sieci i stały się jednymi z najchętniej odwiedzanych stron. Ponadto „szare jednostki” są bardziej wiarygodne niż niejeden specjalista co tylko wpłynęło na korzyść blogerów. Sama forma jaką jest blog jest atrakcyjna dla czytelnika. Łatwo bowiem dotrzeć do autora strony poprzez komentowanie wpisów. Można wejść z nim w interakcję – dopytać o szczegóły, podrzucić jakąś radę, polemizować. Czytelnik czuje więź z blogerem, lepiej trafiają do niego prezentowane przez niego treści. Fakt ten wykorzystali specjaliści od marketingu dostrzegając w autorach blogów idealne pole do lokowania swoich produktów. http://biznesport.pl/uslugi/tworzenie-aplikacji-androida/ . Blogerzy zostają ambasadorami różnych marek, dodają wpisy promujące produkty czy usługi. W taki sposób da się zarobić na prowadzeniu bloga – autorzy dostają za darmo produkty do przetestowania, coraz częściej także wynagrodzenie pieniężne. Każdy zakłada bloga bo chce na nim zarobić. Udaje się to tylko nielicznym. Ci najbardziej szczerzy, dokładni, którzy dbają o spójność i dobry wizerunek prezentowanych wpisów oraz wchodzą w interakcję z czytelnikami – tacy blogerzy stają się najpopularniejsi i ich strony są odwiedzane przez wielu czytelników.

Blogi nadal ewoluują. Nie są jedynie stronami internetowymi. Coraz częściej pojawiają się tzw. vlogi – kanały na youtube. Autor nagrywa filmy, w których coś pokazuje, opowiada. Forma jest atrakcyjna, pozwala na jeszcze większe uzewnętrznienie się i trafienie do słuchacza przez wiele czynników. Najbardziej zyskują blogi kulinarne czy przedstawiające jakieś porady. Widząc jak autor sam wykonuje daną czynność łatwiej ją potem odtworzyć samodzielnie.

Aby blog był przejrzysty i trafił do dużego grona odbiorców musi być wyspecjalizowany. Popularne są blogi typu lifestyle – opowiadające o wielu aspektach życia lecz te najbardziej wiarygodne to skategoryzowane. Dużą popularnością cieszą się blogi kulinarne. Kolejne to te typowo dla damskiej części internautów – urodowe i modowe. Niesłabnącą sławą mogą się wykazać także blogi typu DIY, prezentujące różne porady z cyklu „zrób to sam”. Lubimy także czytać strony poświęcone kulturze zawierające recenzje filmów lub książek. Rozwijające się ciągle w internecie są blogi wyrazicielskie, na łamach których autorzy pokazują swój punkt widzenia na bieżące sprawy polityczne, gospodarcze, kulturowe czy po prostu życiowe. To najbardziej kontrowersyjne strony, autorzy bowiem narażają się na największą polemikę ze strony czytelników.

Ilu blogerów tyle rodzajów blogów. Każdy bowiem jest niepowtarzalny i kreowany osobiście przez jego autora. I choć największy boom na blogi już minął, to nadal można się spodziewać narastającej liczny blogerów i coraz to nowszych kanałów dystrybucji prezentowanych przez nich treści.

Jak oceniasz nasz artykuł?

5 / 5. 1

Dodaj komentarz