Chce się żyć – recenzja

5
(1)

Chce się żyć to film wyreżyserowany przez Macieja Pieprzycę w 2013 i zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Bohaterem jest Mateusz – niepełnosprawny chłopiec, którego egzystencja uzależniona jest od innych ludzi – najpierw od najbliższych później od pracowników ośrodka dla niepełnosprawnych, do którego trafił. Mateusz został uznany przez lekarzy za „roślinę”, która nie potrafi myśleć ani odczuwać. Jednak jego rodzice nie poddawali się w walce o dobro chłopca i okazywali mu miłość i troskę. W domu poświęcano mu zawsze dużo uwagi i zaspokajano jego potrzeby, chociaż sam bohater nie mógł powiedzieć rodzicom, co w danej chwili jest mu najbardziej potrzebne.
Bohater ma trudności z komunikowaniem się, nie potrafi mówić, ale w jego głowie kołaczą się ciągle setki myśli. Mateusz „jest uwięziony” w swoim ciele, chociaż jego dusza jest jak najbardziej zdrowa. Taki stan rzeczy jest dla chłopca prawdziwą udręką, ponieważ nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, co przeżywa i jak postrzega otaczający go świat. W filmie ukazana jest również sytuacja rodziny, której jeden z członków jest niepełnosprawny. Rodzice kochają Mateusza i są w stanie wiele dla niego poświęcić, jednak z wiekiem zaczyna brakować im sił, by zająć się synem tak jak robili to wcześniej. Taki stan rzeczy paradoksalnie odmieni życie niepełnosprawnego nastolatka…
Film uwrażliwia na niepełnosprawność, ale pokazuje również, że pomimo niej można z życia czerpać radość – siła ludzkiego ducha potrafi bowiem przezwyciężyć cielesną ułomność. Mateusz jest jak inni chłopcy – interesuje go otaczający go świat, szuka przyjaźni i miłości, bardzo przeżywa rozłąkę z najbliższymi. Doświadcza również miłości, gdy poznaje dziewczynę z sąsiedniego bloku.
W główną rolę wcielił się Dawid Ogrodnik. W filmie zobaczymy również Arkadiusza Jakubika (ojciec), Dorotę Kolak (matka). Film otrzymał nagrodę Grand Prix i nagrodę jury ekumenicznego na MFF w Montrealu, a na Festiwalu Filmowym w Gdyni otrzymał pięć nagród.

Jak oceniasz nasz artykuł?

5 / 5. 1

Dodaj komentarz