BULIMIA – PRZYCZYNY, SKUTKI, LECZENIE 

5
(1)

W dzisiejszych czasach każdy chce być szczupły. Pogoń za byciem fit to nowa moda, która ogarnęła praktycznie każdego. W jej cieniu nadal jednak rozwijają się choroby polegające na zaburzeniach jedzenia. Mówi się o nich coraz rzadziej a liczba chorych wcale nie spada. Jeśli o anoreksji nieraz można jeszcze usłyszeć, tak bulimia to choroba „mniej popularna”. Jednak według Amerykańskiego Towarzystwa Naukowego występuje 4-6 razy częściej i na dodatek często zostaje niezauważona.

Bulimia to żarłoczność psychiczna. Choroba polega na zaburzeniach odżywiania, które charakteryzują się napadami obżarstwa po których następuje wywołanie wymiotów. Jest to choroba o podłożu psychicznym. Główne przyczyny jej występowania to brak samoakceptacji oraz odrzucenie ze strony rówieśników. Problemy rodzinne czy emocjonalne zaniedbanie dziecka także odbijają się na psychice i mogą prowadzić do bulimii. Często zostaje niezauważona nawet przez najbliższe otoczenie chorego. Bulimiczki (kobiety chorują znacznie częściej) utrzymują prawidłową wagę niekiedy jest to lekka nadwaga. http://psychoterapia-szczecin.org/ . Bardzo interesuje się zdrowym jedzeniem, potrafi wymienić założenia wszystkich diet a tabele kalorii zna lepiej niż tabliczkę mnożenia. Napady obżarstwa i wywoływanie wymiotów wykonują niezauważenie i starannie pilnują by nikt się o tym nie dowiedział. Jak każdy dotknięty zaburzeniami psychicznymi wypierają swój stan i nie dopuszczają do siebie myśli o chorobie.

Bulimia ma niszczący wpływ na organizm i psychikę chorego. Najbardziej zauważalnym skutkiem może być opuchlizna twarzy. DO tego dochodzi uszkodzone szkliwo zębów i poraniona śluzówka jamy ustnej. Osłabione zostaje serce, wątroba i układ pokarmowy. Częste są zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia i zawroty głowy. Chorzy są odwodnieni, zmęczeni i ospali. U kobiet występuje dodatkowo zaburzenie cyklu miesiączkowego. W skrajnych wypadkach dochodzi do pęknięcia przełyku i przepony oraz śmierci. Chorego dręczy poczucie wstydu i upokorzenia. Nachodzą go stany depresyjne, odczuwa niechęć do samego siebie, ma zły nastrój, często jest zaniepokojony.

Podstawą leczenia bulimii jest oczywiście psychoterapia – indywidualna, rodzinna i grupowa. Z pomocą lekarza i psychologa uczy się chorych właściwego podejścia do jedzenia. Często, pod obserwacją, karmi się chorego niewielkimi, lecz częstymi posiłkami i nie pozwala przez jakiś czas udać się do toalety. Najważniejszym punktem terapii jest jednak wsparcie otoczenia. Bez niego często nawet silna wola chorego nie wystarcza i zdarzają się nawroty choroby.

Bulimia to poważna choroba, o której wiele się nie mówi. Często zbywa się też jej objawy, traktując chorego jak obżartucha. Jeśli ty, lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z tym problemem, nie zwlekaj. Zgłoś się do lekarza zanim będzie za późno.

Jak oceniasz nasz artykuł?

5 / 5. 1

Prawdopodobnie można pominąć

psychoterapia szczecin psycholog szczecin strony www szczecin strony internetowe szczecin Producent kontenerów mieszkalnych Produkcja kontenerów mieszkalnych Kontenert kontenery domki mieszkalne domki mieszkalne całoroczne/a> omki mieszkalne całoroczne Gdańsk Domki mobilne Domki mobilne całoroczne/a> Domki mobilne całoroczne Gdańsk Domy kontenerowe Domy kontenerowe całoroczne Domy mobilne Domy mobilne całoroczne Domy modułowe Domy modułowe całoroczne Domy modułowe całoroczne Gdańsk Produkcja domów modułowych Gdańsk Producent domów modułowych Gdańsk