Jeśli już zdecydowaliśmy się na wyjazd w polskie góry, warto przygotować się do wypraw na górskie szlaki, aby podziwiać piękno natury i przepiękne krajobrazy, ale jednocześnie uniknąć nieprzyjemności. Zawsze trzeba pamiętać o tym, że góry są cudowne, ale zarazem niebezpieczne. Obcowaniem z dziką przyrodą może być na przykład spotkanie z niedźwiedziem czy użądlenie przez pszczołę. Nie każdy wie, jak zachować się w takiej sytuacji, a czasem ludzie z ukończonymi kursami pierwszej pomocy są w takim szoku, że nie potrafią odpowiednio zareagować.
Nie możemy winą za nasze wypadki obarczać przyrody. Ona jest „u siebie”, to my jesteśmy intruzami. To nie ona zastawia na nas pułapki, a jedynie nasza bezmyślność i zbyt pochopne decyzje. Wiadomo, że początkujący turysta popełni więcej błędów, niż doświadczony piechur, jednakże należy też dostosować stopień trudności zdobywanej góry do swoich własnych możliwości. Jeśli nie czujemy się na siłach, nie bójmy się zawrócić. Taka decyzja podjęta w odpowiednim czasie, pozwoli nam jeszcze tego samego dnia wyruszyć na inny szlak, może łatwiejszy, a może bardziej nam przychylny.
Warto jest znaleźć informacje o szlaku, na który chcemy wyruszyć, na przykład w specjalnym przewodniku, a nie wyłącznie w Internecie, od znajomych czy przypadkowo spotkanych turystów. Musimy pamiętać o tym, iż informacje z sieci lub od „ludzi” mogą być po prostu fałszywe. Nawet na szlaki uczęszczane przez dużą ilość turystów, np. na Giewont, warto zabrać wszelkie potrzebne akcesoria. Najważniejsze jest sprawdzenie, jak długi jest szlak, który zamierzamy pokonać. Na początkowych tabliczkach powinna znajdować się taka informacja i dodatkowo podany szacowany czas przebycia szlaku w jedną stronę. Znajomość lokalizacji schronisk przyda się nawet wtedy, kiedy nie zamierzamy spać na szlaku, gdyż możliwe, iż będziemy chcieli się posilić, odświeżyć lub po prostu chwilę odpocząć. Przy odrobinie szczęścia można można spędzić tanie wakacje.
Bardzo dobrze też jest wiedzieć i mieć świadomość, gdzie znajdują się miejsca, w których można się schronić, na przykład przed burzą czy nawet deszczem – to ważne w górach. Czasami natura uniemożliwi nam powrót tą samą drogą, którą przyszliśmy, dlatego warto jest znać alternatywne trasy. Należy też bardzo uważnie śledzić informacje pogodowe, ze względu na to, iż warunki atmosferyczne w górach mogą ulec zmianie nawet w ciągu kilku minut.
Jeśli takiej informacji nie ma automatycznie zapisanej w telefonie, należy wprowadzić do niego numer Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Odpowiednie przygotowanie się do wyprawy w góry zapewni nam spokój i bezpieczeństwo. Jest to bardzo ważny element, świadczący o odpowiedzialności, czasami za towarzyszącą nam osobę, która pozostaje pod naszą opieką.
Na teraz koniec straszenia – życzę miłych i jak najlepszych wrażeń i wspomnień po wyprawie na górskie szczyty!