Czy wiesz, że można uzyskać cukier z… Brzozy? Właściwości i zastosowanie ksylitolu

Szukasz naturalnego zastępnika białego cukru z buraków cukrowych? Inni również szukali. Jak wiesz, biały cukier jest wyjątkowo niezdrowy i powinno się go całkowicie odstawić i przestać używać w codziennej ludzkiej diecie. Idealnym rozwiązaniem jest ksylitol, inaczej zwany „naturalnym słodzikiem”, który to jest brązowym cukrem produkowanym z brzozy.

Poleca się go osobom będącym na diecie, ponieważ jest mało kaloryczny (o 40 procent mniej kalorii, niż w białym cukrze!), a także cukrzykom, gdyż jego indeks glikemiczny jest niewielki.

Co to znaczy, że ksylitol pozyskuje się z brzozy fińskiej? Nie, nie wykorzystuje się do jego produkcji całych drzew, a jedynie ich korę. Co ciekawe, spotkać go można również w truskawkach czy gruszkach. Wytwarza go nawet człowiek, choć w ilościach minimalnych, nie do zauważenia „gołym okiem”.

Nie ma obaw o proces przyzwyczajania się do zmiany na ksylitol, gdyż smakuje on i – co ważne – wygląda, jak zwykły biały cukier, a jego doskonały smak wzmacnia dodatkowo delikatny posmak mięty. Na pewno nieraz zdarzyło Ci się zobaczyć w supermarkecie skarmelizowany cukier – to właśnie jest ksylitol. Uważny konsument zauważy, iż z niego produkowane są też gumy do żucia i mentosy, a także niektóre pasty do zębów.

Odchudzający się w końcu poczują ulgę – ksylitol zmniejsza ochotę na słodycze! Jeśli jednak zajdzie potrzeba, aby upiec ciasto lub wykonać domowej roboty przetwory, cukier ten znajdzie zastosowanie i w tych przypadkach.

Nie każdy wie o tym, iż organizm człowieka wraz z procesem starzenia, traci naturalną gęstość kości. Dzięki ksylitolowi, możemy sobie pomóc, gdyż zwiększa on przyswajanie wapnia i mineralizację kostną. Pomaga on cierpiącym na osteoporozę oraz dzieciom od trzeciego roku życia, w okresie kształtowania się układu kostnego. Cukier biały wapń z organizmu usuwa.

Ksylitol wykazuje działanie prozdrowotne również w zakresie stomatologii. Jest świetnym „zapobiegaczem”, jeśli chodzi o próchnicę. Zęby narażone są na działanie szkodliwych kwasów, które je niszczą. Dzięki zaś cukrowi brązowemu, pH naszej śliny zostaje szybko doprowadzone do normy. Zęby psują się od bakterii, które nie pojawią się w jamie ustnej, pod warunkiem stosowania brązowego cukru. Specjalnie dla dzieci, można przygotować słodkie płukanki do zębów z ksylitolu.

Światowa Organizacja Zdrowia uznała, iż nie ma górnej dziennej granicy spożywania tego rewelacyjnego cukru! To niebywałe, zważywszy na nasze przyzwyczajenie do zaostrzonych norm stosowanych do cukru białego.

Radzimy nie zrażać się do ksylitolu, kiedy przy pierwszych dniach stosowania wystąpią biegunki. To organizm oczyszcza się z toksyn i przyzwyczaja do naturalnych składników. Taka reakcja jest wręcz pożądana.

Chyba każdy dał się przekonać do zmiany białego cukru na ksylitol w swojej codziennej diecie? Jeśli nie, polecamy poczytać więcej artykułów na ten temat. Powtarzamy i nie przestaniemy tego robić: warto!

Dodaj komentarz