DLACZEGO WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI?

Wiele osób twierdzi, że czytanie to zajęcie dla nudziarzy i aspołecznych osób, które od spotkania ze znajomymi wolą towarzystwo książki. Nic bardziej mylnego! Dzisiejszy artykuł przekona was, że warto czytać.

Poziom czytelnictwa w Polsce jest zatrważająco niski. Według badań 38% z nas nie miało w ciągu roku ani jednego tomu w ręku. Znajdują się wśród nas jednak tacy, którzy czytają pozycję za drugą i nie wyobrażają sobie wieczora bez kubka gorącej herbaty i chwili lektury. Mnie to jednak nie dziwi ponieważ warto czytać. Dlaczego? Oto najważniejsze, według mnie, powody sięgania po książki.

  1. Czytanie rozwija wyobraźnię. Do tego chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Czytając książki, chcąc nie chcąc, tworzymy wizualizację tego co autor miał na myśli. Regularne czytanie sprawia, że łatwiej nam tworzyć w umyśle abstrakcyjne obrazy. Wpływa także na zwiększenie zasobu naszych pomysłów i rozwija w nas umiejętność do twórczego rozwiązywania problemów.
  1. Czytanie pomaga myśleć w sposób analityczny. Czy kiedykolwiek udało wam się przewidzieć zakończenie książki w trakcie lektury? Jeśli tak, to znaczy że książki umocniły waszą umiejętność analitycznego myślenia. Częste czytanie wpływa na fakt, że lepiej rozumiemy świat i procesy nim rządzące. Słowo drukowane kształtuje i rozwija również inne zdolności – łatwiej przychodzi sortowanie i przetwarzanie informacji. Tym samym aktywizują się  zdolności logiczne, przydatne przy podejmowaniu decyzji czy uczeniu się.
  1. Czytanie poszerza zasób słownictwa. Im więcej czytamy tym więcej nowych słów poznajemy. Obcowanie z książkami wpływa również na umiejętność budowania ciekawszych składniowo zdań. Czytelnicy lepiej potrafią opisywać wszelkie zjawiska, ich wypowiedzi są barwniejsze i bardziej interesujące. Dzięki temu możemy zabłysnąć w towarzystwie a inni będą nas słuchać z nieskrywaną przyjemnością.
  1. Czytanie poprawia koncentrację i skupienie. Aby dobrze zrozumieć książkę musimy skupić się tylko na tym co czytamy. To kształtuje w nas umiejętność do skupienia uwagi na jednej rzeczy i ćwiczy naszą koncentrację. Mole książkowe łatwiej zapamiętują i uczą się nowych rzeczy. Wiele informacji wynoszą mimowolnie z lektury. Wiedza ogólna czytelnika jest zdecydowanie większa od osób, które rzadko mają książkę w rękach. Oprócz tego patrzymy na świat z szerszej perspektywy, co czyni nas dużo bardziej obiektywnymi i potrafiącymi dystansować się do problemów.
  1. Czytanie kształtuje charakter. Książki mają ogromny wpływ na naszą moralność i wartości. Oceniając pozytywne i negatywne zachowania oraz postępowania, konfrontujemy działania bohaterów z naszym własnym sumieniem. Perypetie książkowych postaci niejednokrotnie bardzo dobrze odzwierciedlają nasze codzienne życie. Sprawia to, że jesteśmy dużo bardziej skłonni do refleksji nad decyzjami, które już podjęliśmy lub które są dopiero przed nami.
  1. Czytanie poprawia nastrój i uspokaja. Czytanie sprawia, że odrywamy się od codzienności i zapominamy o naszych problemach. Kiedy mamy książkę w ręku, wszelkie trudy odchodzą w niepamięć. Badania wskazują, że czytanie nawet kilkanaście minut dziennie, wpływa na zmniejszenie hormonów stresu nawet o 70%. Dzięki temu nasze samopoczucie jest zdecydowanie lepsze i łatwiej nam zasnąć.
  1. Czytanie zwiększa zdolność empatii. Badacze z Uniwersytetu w Buffalo dowiedli, że czytanie książek otwiera nas na nowe uczucia i emocje. Oprócz tego jesteśmy bardziej empatyczni i łatwiej rozumiemy przedstawicieli różnych kultur. Relacje międzyludzkie i zachowania bohaterów z książek zwiększają naszą zdolność do rozpoznawania i zrozumienia ludzkich emocji. Dodatkowo zdobywamy wiedzę o sposobie radzenia sobie w różnych sytuacjach i możemy się uczyć na błędach fikcyjnych postaci.
  1. Czytanie wpływa na atrakcyjność. Czytając, zwiększamy naszą inteligencję i mądrość. To jedne z najważniejszych cech, na jakie zwracamy uwagę przy wyborze partnera. Osoby, które czytają książki wydają się także bardziej interesujące. Szczególnie kobiety lepiej oceniają mężczyzn, którzy czytają książki.  Potwierdzeniem na to jest uznanie akcji społecznej „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka”, którą w Polsce uznano najlepszą kampanią 2011 roku.
  1. Czytanie może uchronić przed chorobą Alzheimera. Według ostatnich badań osoby, które czytają książki, rzadziej chorują na Alzheimera. Oczywiście nie oznacza to, że nasze hobby całkowicie wyklucza nas z grupy ryzyka, ale szanse na zapadnięcie na tę chorobę są niemal trzy razy mniejsze.

To tylko kilka powodów, dla których warto czytać książki. Nic więc nie stoi na przeszkodzie by samemu przekonać się jaki wpływ ma na nas lektura.

Dodaj komentarz