Części samochodowe Pozycjonowanie stron www Gdańsk Ćwiczenia sensoryczne Poradnik dla mężczyzn pierwszastrona Energia jądrowa: czy to jest bezpieczne? | ambitnie

Energia jądrowa: czy to jest bezpieczne?

5
(1)

W wielu krajach energia jądrowa pełni ważną rolę, w Polsce z kolei nie istnieje żadna elektrownia atomowa, a plany budowy pierwszej z nich umiejscowionej w Żarnowcu nie były kontynuowane. Jednym z głównych problemów w tym właśnie kontekście jest obawa przed skażeniem środowiska, na to ma wpływ także wybuch w elektrowni w Czarnobylu 26 kwietnia 1986, czego efektem było powstanie radioaktywnej chmury przemieszczającej się po Europie.

 

Elektrownie jądrowe na całym świecie produkują przeszło 1/6 całej energii elektrycznej, nie powodują jednocześnie emisji gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla, ponadto dwutlenku siarki i tlenków azotu, które wpływają na zmiany klimatyczne na Ziemi. W związku z tym także i Polska w najbliższym czasie będzie musiała podjąć decyzję o tym, czy realizować taką inwestycję. Pojawia się zatem pytanie – czy to obecnie bezpieczne rozwiązanie?

 

Atom nie taki groźny?

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że każda metoda wytwarzania energii może być potencjalnie groźna dla zdrowia i życia ludzi, a w porównaniu z innymi metodami, w tym energetyką opartą na węglu, jest to jedna z bardziej bezpiecznych metod. Na uwagę zasługują także nowoczesne technologie stosowane w elektrowniach atomowych oraz zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które zakładają także błędy operatorów. Również jednym z elementów polityki bezpieczeństwa jest odpowiednia lokalizacja elektrowni atomowych – na terenach asejsmicznych, z dala od lotnisk i tras lotów samolotów, także na obszarach niezatapialnych.

 

Z drugiej strony coraz większy nacisk kładzie się na bezpieczeństwo starszych elektrowni jądrowych, co często prowadzi do ich zamknięcia. Pojawiają się również protesty, które nasiliły się po katastrofie elektrowni jądrowej Fukushima I w Japonii, w przypadku której emisja radioaktywnych materiałów do środowiska była porównywalna, a nawet większa od katastrofy jądrowej w Czarnobylu, chociaż w wyniku samej awarii w Japonii nie zginęła ani jedna osoba, przy czym w wyniku tsunami będącego przyczyną zdarzenia, zginęło aż 26 tysięcy osób.

 

Trudno zatem jednoznacznie wskazać, że energia jądrowa jest niebezpieczna, ale również z drugiej strony w wyniku nieopanowanych awarii stwarza znacznie większe zagrożenie niż w przypadku eksploatacji innych źródeł energii.

Jak oceniasz nasz artykuł?

5 / 5. 1

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

domy z drewna Rzeczoznawca majątkowy Wrocław ekspres ciśnieniowy fotograf ślubny lublin montaż klimatyzatorów Warszawa ekspres do kawy przemysłowy księgowa Grodzisk Mazowiecki Fotograf ślubny Warszawa reklamy Nauka jazdy Warszawa Usługi Elektryczne Warszawa Schody dreaniane Poznań Odzież robocza