Jak poprawić swoją pewność siebie?

Ludzka psychika to niezwykle delikatny, a zarazem skomplikowany mechanizm. Wszelkie nasze przeżycia odciskają na niej swój wpływ, a zmiany jakie w niej zachodzą bywają często nieodwracalne. Jedną z najczęstszych przypadłości ludzkich jest chorobliwa nieśmiałość połączona z brakiem pewności siebie. Na taki stan umysłu może mieć wpływ wiele czynników takich jak wychowanie, środowisko w jakim się obracamy czy też cechy niejako wrodzone. Jednak naukowcy twierdzą, że z nieśmiałości można się wyleczyć, należy jednak podjąć pewien trud, który z czasem może doprowadzić do oczekiwanych rezultatów.

Przede wszystkich warto przeprowadzić swoisty rachunek sumienia na własny użytek. Większość ludzi (wyjątek stanowią osobowości narcystyczne) ma krytyczny stosunek do swoich osiągnięć, umniejszając je często jednak niesłusznie. Każdy człowiek, którego nie ogranicza zdrowie jest w czymś dobry. Nie jest istotne czy jest talent aktorski, czy prowadzenie księgowości. Jeżeli uważamy, że inny człowiek jest w czymś od nas lepszy zazdrość przekujmy w chęć zdrowej rywalizacji. Nasze hobby także powinny nas podnosić na duchu. Jeśli coś nas szczerze interesuje przekujmy to w pasję, która przerodzi się z czasem w mistrzostwo. Tak zwani ludzie sukcesu doskonale wiedzą, że sukces prowadzi od jednej porażki do drugiej. Dopiero na końcu drogi mądrzejsi i bogatsi o doświadczenie uzyskamy to czego naprawdę pragniemy, a tym samym wzrośnie nasza samoocena.

Nasze czasy dosłownie zalewają nas poradnikami w jaki sposób zdobyć pewność siebie i osiągnąć życiowy sukces. Dlaczego nie mielibyśmy skorzystać z doświadczenia drugiego człowieka. Nie bójmy się w tym wypadku szarlatanerii. Przecież jeśli nawet mamy do czynienia z oszustem, to czyż gdy dzięki niemu podniesiemy naszą samooceną nie osiągniemy postawionego sobie celu? Oczywiście, że tak! Warto zapoznać się z Internetowymi rankingami bestselerów z tej dziedziny (nawet na stronach renomowanych sklepów takich jak Empik czy Matras). Jeżeli dobre rady pomogły innym (o czym świadczy to jak wiele osób kupiło tę książkę) dlaczego nie miałoby pomóc nam?

W ostateczności oddać się możemy także w ręce specjalistów. Współcześnie wielu ludzi zajmuje się zawodowo prowadzeniem kursów poprawiających pewność siebie. Jeżeli mamy pewność, że taka osoba jest uczciwa warto skorzystać z jej usług. Ostatnią deską ratunku może być także psychoanaliza, która pomoże nam dostrzec, co jest w nas prawdziwym problemem i podjąć środki, które pozwolą nam go rozwiązać.

Dodaj komentarz