Jak skutecznie zmniejszać swoją wagę?

W dzisiejszych czasach bardzo modne, zwłaszcza wśród dziewcząt, ale ostatnio coraz częściej także i u chłopców, są zakupy w gronie przyjaciół. Niestety, w okresie dojrzewania wygląd nastolatków ulega ciągłym metamorfozom. Dziewczętom kręcą się niesfornie włosy i nie da się ich ułożyć, kłopotem jest trądzik. Wszystko to jednak da się przeżyć, jeśli po wejściu do sklepu osoba taka mieści się w dostępne na rynku ubrania i dobrze w nich wygląda.

            Niestety – coraz częściej nastolatek czy nastolatka ulega makdonaldyzacji społeczeństwa. Nie je zdrowych obiadów w domu, tylko cały czas podjada fast foody. Gimnazjalistki uzależnione są od kawy i papierosów. Żadna impreza nie może się odbyć bez alkoholu. Dzieciaki te nie śpią w nocy, bo siedzą w Internecie. Jedne z nich mogą żyć w taki sposób bez żadnych konsekwencji, jednak niektóre mają genetyczne obciążenie, jakim jest nadwaga. Rozpoczyna się ona zazwyczaj tym, że nastolatek zauważa, iż nie mieści się w oferowane przez „sieciówki” ubrania. Jest też wyśmiewany przez rówieśników. Nie chce wychodzić z domu, bo źle się czuje w swoim ciele. Przestaje ćwiczyć na lekcjach wychowania fizycznego, co tylko pogarsza sprawę. Czasami z pomocą przyjdą rodzice lub szkoła, a czasami dziecko samo szuka porad w Internecie. Oto, jak prowadzić tryb życia zmierzający do skutecznego zmniejszenia swojej wagi:

            Musisz się wysypiać, to bardzo ważne. Śpij 7-9 godzin dziennie, ale w nocy, po przeczytaniu książki czy gazety. Zjadaj śniadanie (zdrowa żywność) – ten posiłek zapewnia Ci energię i to właśnie śniadanie spalasz w całości. Nie podjadaj między posiłkami, a jeśli już musisz, niech będą to warzywa lub owoce. Posiłki jedz co 3-4 godziny, za to w mniejszych ilościach. Zrezygnuj z fast foodów, gotowych dań, fixów, tłustych sosów. Uważaj na sprzedawane w bufetach szkolnych sałatki. Nie musisz rezygnować z kolacji – po prostu nie jedz na około trzy godziny przez snem. Pamiętaj o codziennym ruchu, co najmniej trzydziestominutowym. Może to być szybki spacer, pływanie (najlepiej, bo pobudza do pracy wszystkie mięśnie), jazda na rowerze, rowerku stacjonarnym, ale również brzuszki i domowa gimnastyka.

            Bardzo ważna sprawa – pij dużo wody. Nie może być gazowana i smakowa, chociaż oczywiście, lepiej wypić wodę gazowaną, niż coca-colę.

            Jeżeli zastosujesz się do tych poleceń, nie tylko skutecznie zmniejszysz swoją wagę, ale również polepszysz samopoczucie. Zaczniesz akceptować siebie i wychodzić do ludzi. Brak stresu także powoduje obniżanie wagi. Zrezygnuj z niezdrowego jedzenia. Jedz smacznie, ale zdrowo.  

Dodaj komentarz