Jak znaleźć dobrego lekarza?

  No właśnie… Dobre pytanie. A po co lekarz jest potrzebny? Aby wypisać zwolnienie? Może być byle jaki. Aby wypisać receptę? Tu powinien być dobry i zaufany. Aby pójść i się wygadać? Musi być cierpliwy. Jednak aby znaleźć lekarza-profesjonalistę, kiedy jest się chorym, należy wybierać bardzo dokładnie i selektywnie.

            Na początku szukasz w Internecie – forum medyczne – zarówno lekarza, jak i opinii o nim. Dobrze i niedobrze, bo opinie mogą być sponsorowane i opłacone – i te pozytywne, i te negatywne, więc uważaj! Należy bardzo przestrzegać przed kupionymi opiniami, zwłaszcza osoby w podeszłym wieku, które takich praktyk po prostu nie rozumieją.

            Kiedy już znajdziesz tego jedynego lekarza – bo blisko, bo tanio, bo profesjonalnie i ma dobre opinie – ruszasz robić wywiad terytorialny. Pytasz wśród znajomych, rodziny, a także wśród znajomych znajomych i ich krewnych. Niekiedy koligacje są tak zagmatwane, że sam się gubisz w tym, co właściwie chcesz osiągnąć. Czasami chodzi Ci o subiektywną opinię, na przykład o stomatologu: „Czy bolało?”. Tutaj nie możesz kierować się zdaniem innych, bo każdy ma inny próg bólu.    

            Lekarze podejmują słuszną decyzję, jeśli chodzi o lokalizację gabinetu, kiedy umieszczają go w jakimś budynku mieszkalnym. Wtedy zasiedlający go chętnie przychodzą na wizytę – tak jest w przypadku np. ginekologów, gdyż dla kobiet ważna jest odpowiednia higiena zastosowana przed zabiegiem.

            Lekarz też jest człowiekiem i nie zawsze musi być dla nas miły. Każdy może mieć gorszy dzień. Mała grupa osób chodzi do lekarzy systematycznie, w ramach profilaktyki. Większość „czeka”, aż zachoruje. Są też i tacy kaskaderzy, którzy do lekarza w ogóle nie chadzają.

            Problem z rodziną jest taki, że rodzina doradzi, ale i odradzi. A może czasem warto wyrobić sobie własną opinię?

            Czasami człowiek ma szczęście i od razu trafia do dobrego, profesjonalnego, zaufanego lekarza. Częściej jednak sytuacja wygląda tak, że na tego jedynego specjalistę czeka się wiele lat. Niektórzy nie doczekają się w ogóle.

            W lekarzu pediatrze ważne bardzo jest to, aby miał on dobre podejście do dzieci. Pociechy nie mogą panikować na widok doktora. Dobrze by było, aby przychodnia była przyjazna najmłodszym, wtedy nie będzie problemu z wyprawą do niej. Szkoda czasu na cyrki.

            Jak wiadomo, każdy ma własne zdanie i własną opinię. Warto wyrobić sobie swoją, ponieważ tylko wtedy będziemy niezależni. Jeśli u naszego „starego” lekarza coś nas niepokoi lub denerwuje, może warto pomyśleć o zmianie?

Dodaj komentarz