Latanie samolotem – dlaczego się boimy?

Masz przed sobą pierwszą podróż samolotem, a może mimo częstego latania nadal odczuwasz strach? Nie ma w tym nic złego, ponad połowa Polaków przyznaje, że odczuwa strach przed lataniem.

Kto by kiedyś pomyślał, że podróżowanie stanie się takie łatwe. Dawniej podróż była nie lada wyzwaniem, nie tylko finansowym, ale przede wszystkim logistycznym. Nasi dziadkowie poruszali się głównie pociągami i samochodami, również w czasach młodości naszych rodziców latanie nie było dostępne dla każdego. W dzisiejszych czasach, kiedy samoloty startują z lotnisk niekiedy co kilka sekund, latanie stało się równie powszechne jak jazda samochodem. I o wiele od niej bezpieczniejsze! Statystycznie łatwiej o wypadek samochodowy, wygranie w lotto albo atak wściekłego nosorożca niż o katastrofę lotniczą.

Czego się boimy?

ZAMACH

Niestety po wydarzeniach z 11 września, najbardziej boimy się zamachu. Śpieszę jednak z uspokojeniem. Jeśli jeszcze nie latałeś, albo latałeś ale nie zwróciłeś na to uwagi – kontrole na lotnisku są bardzo drobiazgowe. Proces weryfikacji zaczyna się dużo przed Twoim przybyciem na lotnisko – sprawdzane są Twoje dane, czy nie figurujesz na liście osób podejrzanych itp. Całe lotnisko jest dokładnie monitorowane, a odpowiednio przeszkolone do tego osoby cały czas obserwują otoczenie i nagrania z kamer. Przy odprawie paszportowej musisz okazać dokument tożsamości, pracownik lotniska dokładnie sprawdzi czy wszystko się zgadza. Specjalne skanery prześwietlają też bagaże, więc nie ma obaw, że ktokolwiek wniesie do samolotu coś nieodpowiedniego lub niebezpiecznego. Także sam widzisz – przy tak dokładnej kontroli naprawdę nie ma powodu, żeby obawiać się ataku.

AWARIA SAMOLOTU

Wierz mi, nieporównywalnie łatwiej o awarie samochodu, którym jeździsz na co dzień, niż o jakąkolwiek awarie samolotu. Dlaczego? A dlatego, że za stan techniczny swojego auta odpowiadasz tylko Ty. Nad przygotowaniem samolotu do lotu pracuje cała ekipa techników i inżynierów. Wszystko jest dokładnie sprawdzane po kilka razy. Nic nie jest tutaj pozostawione przypadkowi. Tak samo po wylądowaniu – kiedy tylko wszyscy pasażerowie opuszczą samolot zaczyna się dokładny przegląd. W interesie każdej linii lotniczej leży zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

AGRESYWNY PASAŻER

Niestety, nie jesteśmy w stanie za wiele przewidzieć, jeśli w grę wchodzi czynnik ludzki. Może się zdarzyć, że ktoś wpadnie w panikę na pokładzie samolotu, albo co gorsza, zacznie się wykłócać albo zachowywać agresywnie. Zdarza się to bardzo rzadko, ale jeśli będziesz świadkiem takiej sytuacji zachowaj spokój. W żadnym wypadku nie powinno to też być powodem, dla którego rezygnujesz z latania samolotem. Załoga samolotu jest dobrze przeszkolona i wie jak zachować się w takich sytuacjach. Poza tym, zastanów się czy nigdy nie byłeś świadkiem agresywnych zachowań w autobusie lub innych życiowych sytuacjach. Nie ma co się martwić na zapas czymś, na co nie mamy wpływu.

Bez względu na powód, strach przed lataniem nie jest czymś dziwnym. Najlepiej zaakceptować fakt, że się boimy, ale i wziąć pod uwagę wszystkie racjonalne argumenty – statystycznie latanie samolotami jest bezpieczniejsze niż podróżowanie do pracy 😊

Dodaj komentarz