Migrenowe bóle głowy – jak sobie pomóc?

Migrenowe bóle głowy dotyczą już ponad połowy społeczeństwa, a ich przyczyny nie są do końca poznane. Jak sobie zatem z nim radzić i czy jest możliwe całkowite pozbycie się migrenowych bóli głowy?

Lekarze uważają, że najbardziej prawdopodobną przyczyną migrenowych bóli głowy jest stres. Niektórzy dodają do tego jeszcze zaburzenia hormonalne. Nie trudno więc domyślić się, że najczęściej na bóle migrenowe cierpią kobiety. Istnieje teoria, że to skłonność do posiadania wszystkiego pod kontrolą albo stałe zamartwianie się powoduje, że niektórzy są bardziej obciążeni prawdopodobieństwem wystąpienia migrenowych bóli głowy. Nie ulega wątpliwości jednak fakt, że bóle migrenowe, w zależności od natężenia, potrafią znacząco uprzykrzyć życie, a w skrajnych sytuacjach uniemożliwić codziennie funkcjonowanie. Niestety nie ma jednego skutecznego leku na tę wyjątkowo przykrą dolegliwość. Leczenie zwykle opiera się na metodzie prób i błędów, chory próbuje różnych rozwiązań, aż znajdzie te właściwe, które zadziała w jego przypadku. Jest jednak kilka uniwersalnych sposobów, które co prawda nie wyleczą migreny, ale mogą znacząco osłabić jej przebieg lub zapobiegać nawrotom.

Mniej stresu

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Niestety, w przypadku uciążliwych bóli migrenowych stres będzie tylko nasilał objawy i powodował częstsze napady migrenowe. Migrenę można potraktować jako sygnał, który wysyła nam organizm – „Halo, mam już dość tego stresu”. Najlepsze więc, co możesz zrobić to poszukać źródła stresu. Podobno ludzie przez większą część życia stresują się rzeczami, które nigdy się nie wydarzą. Warto więc przerwać ten samonapędzający się mechanizm.

Relaks

Odpoczynek pomoże w pozbyciu się stresu, czyli pośrednio przyczyni się do osłabienia migreny. Wielu „migrenowców” bardzo chwali sobie wszelkie techniki relaksacyjne np. jogę albo terapię metodą Bowena. Złagodzenie bólu można również osiągnąć dzięki medytacji i akupunkturze. Psychologowie już dawno udowodnili, że wszelkie techniki oddechowe mają bardzo dobry wpływ na takie dolegliwości jak migrena, bóle stawów albo mięśni. Metody terapii oddechem różnią się od siebie, warto więc poszukać takiej, która pomoże właśnie na migrenowe bóle głowy – fizjoterapeuci polecają korzystanie z coraz bardziej popularnej metody Butejki.

Woda

Istnieje teoria, że u podłoża migreny leży odwodnienie organizmu. Trzeba więc regularnie dbać o nawodnienie organizmu poprzez picie 2 litrów wody dziennie i jedzenie dużej ilości owoców np. arbuzów, kiwi, mango itp. Kiedy zbliża się atak migreny albo ból już się pojawił można spróbować tego sposobu: do szklanki wody dodać szczyptę soli i wypić, jeśli trzeba powtórzyć jeszcze raz.

Dodaj komentarz