Części samochodowe Pozycjonowanie stron www Gdańsk Ćwiczenia sensoryczne Poradnik dla mężczyzn pierwszastrona Otyłość u psa – jak się jej pozbyć? | ambitnie

Otyłość u psa – jak się jej pozbyć?

5
(1)

Decydując się na przygarnięcie pod swój dach psa często nie zdajemy sobie sprawy, że mimo jak najlepszych checi możemy wpakować pupila w całkiem poważne tarapaty. Jednym z takich problemów jest nadwaga i otyłość. Nie dotyczy ona tylko psów trzymanych w blokach i małych mieszkaniach, ale nawet tych, które mają do swojej dyspozycji ogrody czy podwórka, choć oczywiście w tym drugim przypadku odsetek psów borykających się z nadwagą czy otyłością jest mniejszy.
Gdzie leży problem? Przede wszystkim w tym, że ludzie często zapominają o tym, iż będąc właścicielami psa, są w pełni odpowiedzialni za jego karmienie i powstawanie nawyków żywieniowych. Nie odpowiednio zbilansowana dieta oraz przekarmianie to jedna ze ścieżek prowadzących do problemów z wagą. Drugą jest niezapewnienie zwierzęciu odpowiedniej ilości ruchu. Jeśli obie te ścieżki się skrzyżują, wtedy problem jest nieuchronny, a kłopoty z wagą to w dalszej perspektywie także kłopoty zdrowotne, czasami bardzo poważne. Jeśli trudno jest wyczuć u psa żebra, talia nie jest zaznaczona, za to wyraźnie odznacza się brzuch, wtedy zachodzi ryzyko nadwagi. Zgodnie z wytycznymi lekarzy nadwaga ma miejsce w przypadku przekroczenia właściwej masy ciała o 5-10%, natomiast jeśli norma przekroczona jest o 20% i więcej, wtedy mamy do czynienia z otyłością – w tym przypadku wizyta u weterynarza jest niezbędna, a domowe metody zwyczajnie nie sprawdzą się.
Co zrobić, aby zapobiec pojawieniu się kłopotów z wagą naszego pupila lub żeby efektywnie wdrożyć plan odchudzania? Przede wszystkim zapewnić zbilansowaną dietę bogatą w witaminy i sole mineralne, zwracać uwagę na skład kupowanej karmy, przy samodzielnym przygotowywaniu posiłku dla psa zrezygnować z tłustych, wysokokalorycznych składników – dotyczy to nie tylko mięsa, ale też dodatków no i przede wszystkim zrezygnować z dokarmiania zwierzęcia między właściwymi posiłkami.
Druga kwestią jest zapewnienie psu odpowiedniej ilości ruchu – spacery, bieganie, zabawa, oczywiście stopniowo, bez negatywnego nastawienia i oczekiwania na szybki sukces – odchudzanie to proces długotrwały także u zwierząt i trzeba o tym pamiętać. 
Jestem zdania, że wszystkie działania podejmowane w dobrej wierze, majace na celu poprawę jakości życia powinny być konsultowane z weterynarzem – tym bardziej, jeśli tych dodatkowych kilogramów jest całkiem sporo.

Jak oceniasz nasz artykuł?

5 / 5. 1

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

domy z drewna Rzeczoznawca majątkowy Wrocław ekspres ciśnieniowy fotograf ślubny lublin montaż klimatyzatorów Warszawa ekspres do kawy przemysłowy księgowa Grodzisk Mazowiecki Fotograf ślubny Warszawa reklamy Nauka jazdy Warszawa Usługi Elektryczne Warszawa Schody dreaniane Poznań Odzież robocza