Plan porodu – nowe udogodnienie dla kobiet

Ciąża to bardzo ważny czas w życiu każdej kobiety. Przez dziewięć miesięcy kobiety dbają o siebie, dobrze się odżywiają – w trosce o swoje maleństwo. Bardzo ważne jest jednak nie tylko samo dziecko, ale psychiczne samopoczucie przyszłej mamy. A w tym pomóc może właśnie plan porodu.

Poród powinien być wyjątkowym momentem. Dawniej rodzące kobiety nie miały zbyt wiele do powiedzenia, były zdane na łaskę lub niełaskę akuszerki, która asystowała przy ich porodzie. Aktualnie porody wyglądają już zupełnie inaczej. Kobiety mają większą świadomość tego, jak chcą rodzić, z kim i gdzie. Jednak poród to żywioł, więc niektóre rzeczy najlepiej zaplanować.

Plan porodu – jak go napisać ?

Plan porodu zawiera informacje dla personelu szpitala o tym jak ciężarna chciałaby przeżyć poród. Za pisanie porodu najlepiej zabrać się kilka tygodni przed planowaną datą porodu. Dzięki temu będzie można na spokojnie wszystko przemyśleć. Warto też zasięgnąć rady u koleżanek oraz porozmawiać z prowadzącym ciążę lekarzem ginekologiem. Lekarz, który prowadzi ciążę od początku na pewno podpowie co warto wziąć pod uwagę spisując plan porodu oraz wyjaśni wszystkie problematyczne kwestie.  Plan porodu najlepiej napisać wspólnie z partnerem albo osobą, z którą planuje się rodzić. Wtedy na straży naszych interesów będzie stała dodatkowa, bliska nam osoba. Taki plan najlepiej napisać w formie prośby do personelu medycznego używając zwrotów typu „chciałabym”, „zależy mi na”, „wolałabym uniknąć” itp. Nie chodzi przecież o to, żeby wysuwać żądania i pokłócić się z położną i lekarzem już na starcie. Personel szpitala naprawdę nie chce źle, czasami odmowa pewnych rzeczy wynika nie ze złej woli, a np. z braków wyposażenia albo innych wytycznych dla danego szpitala.

Plan porodu – co warto uwzględnić?

W planie porodu warto napisać o preferencjach dotyczących sali porodowej (np. jednoosobowa, wieloosobowa), sposobach łagodzenia bólu (drabinki, tense, worek sako, wanna, prysznic itp.), możliwości poruszania się podczas pierwszej fazy porodu, pozycji porodowej oraz o obecności bliskiej osoby podczas porodu (lub nie). Plan porodu jest dokumentem, który nie ważne w jakiej formie napisany, powinien być respektowany przez personel szpitala (o ile nie będzie wskazań medycznych żeby zrobić inaczej).

Dodaj komentarz