Praca przy komputerze – jak zadbać o oczy?

Coraz więcej osób decyduje się na prace przy komputerze. Czasami sama specyfika danej branży wymaga spędzenia wielu godzin przed monitorem. Warto zatem wiedzieć jak zadbać o oczy i nie dopuścić do pogorszenia wzroku.

Oczy są jednym z najbardziej cennych organów w naszym ciele. To dzięki nim mamy kontakt ze światem, widzimy, co się wokół nas dzieje. Niestety, zbyt wiele osób nie docenia tego, że ma zdrowe i dobrze funkcjonujące oczy. Dopiero kiedy zaczyna się coś dziać okazuje się, że pogorszenie wzroku i inne przykre dolegliwości związane z oczami znacząco obniżają komfort życia. Potrafią też niestety wiele kosztować – kolejki do lekarzy specjalistów na NFZ są długie, wiele osób wybiera więc wizyty prywatne i znacząco uszczupla zasobność swojego portfela. Nie mówiąc już o tym, że przy długotrwałym zaniedbaniu wzroku zmiany mogą być nieodwracalne np. wzrok może ulec pogorszeniu już na stałe i konieczne będzie noszenie okularów. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, szczególnie jeśli oczy przez wiele godzin dziennie narażone są na kontakt z niebieskim światłem monitora. Można pomóc sobie na kilka sposobów:

Krople do oczu

Regularne nawilżanie to podstawa, jeśli chcemy zadbać o oczy. Praca przy komputerze, w klimatyzowanych pomieszczeniach albo w pobliżu źródła ciepła (np. biurko przy grzejniku) to gotowy przepis na suche oczy albo nawet na zespół suchego oka. Suchość oczu objawia się nie tylko brakiem odpowiedniego filtru łzowego, również pieczeniem, uczuciem piasku pod powiekami, pogorszeniem wzroku, a nawet trwałą bolesnością podczas ruchów gałki ocznej. Za te przykre dolegliwości odpowiada przesuszenie oka. Można z tym skutecznie walczyć (lub najlepiej zapobiegać) stosując krople nawilżające np. z kwasem hialuronowym.

Nawodnienie

W przypadku problemów z przesuszonymi oczami krople pomogą, ale bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie całego organizmu. Najlepiej pić minimum 2 litry wody dziennie. Taka ilość wody pomoże zadbać nie tylko o oczy, ale znacząco poprawi również wygląd skóry i poprawi koncentracje.

Odpoczynek

Oczy, podobnie jak całe ciało, potrzebują regularnego odpoczynku. Długotrwała praca przy komputerze powoduje, że rzadziej mrugamy, oczy więc męczą się kilka razy szybciej. Okuliści zalecają, żeby na jedną godzinę pracy przy monitorze przypadało minimum 5 minut przerwy. Czyli raz na godzinę trzeba wstać, popatrzeć w dal (np. przez okno), przejść się po biurze (podziękuje za to również kręgosłup) i pozwolić oczom odpocząć.

Dodaj komentarz