Potrzebujesz pomocy i wsparcia i nie wiesz gdzie się po nie udać? Dobrym pomysłem może być spotkanie ze specjalistą. Gdzie jednak warto się wybrać i jaka jest różnica między psychologiem a psychoterapeutą?
Ludzie borykający się z różnymi problemami często nie dostrzegają różnicy pomiędzy psychologiem a psychoterapeutą. Wydawać by się mogło, że jeden i drugi zna się na fachu w podobnym stopniu. Nic bardziej mylnego. W niektórych sprawach pomoże wizyta u psychologa w innych niezastąpione będą spotkania z psychoterapeutą. Warto dokładnie zapoznać się ze specyfikami ich pracy i wybrać dla siebie najlepszą opcję.
KIM JEST PSYCHOLOG
Psycholog to najprościej mówiąc osoba, która ukończyła studia psychologiczne. Jedynie to uprawnia do udzielania pomocy na tym stanowisku. W szczególności polega ono na diagnozie psychologicznej, opiniowaniu i orzekaniu oraz na udzielaniu podstawowej pomocy. Tylko psycholog ma uprawnienia do prowadzenia diagnostyki psychologicznej i przeprowadzanie testów psychologicznych. Wiedza zdobyta na studiach pomaga specjalistom w dziedzinie psychologii w różnego typu doradztwie – wychowaniu czy biznesie. Psycholog nie może stosować farmakologii, tzn. nie przepisuje leków. Do psychologa najlepiej zwracać się z problemami dnia codziennego – kłopotami w pracy, nieporozumieniami z partnerem, ogólnym przygnębieniem. Jeśli potrzebujemy diagnozy intelektu, osobowości itp. to także warto zgłosić się właśnie do niego.
PSYCHOTERAPEUTA OD ZADAŃ SPECJALNYCH
Psychoterapeuta natomiast to osoba, która oprócz studiów (w dowolnej dziedzinie) musi odbyć kilkuletnie szkolenie w ośrodku psychoterapii. Zdobyte doświadczenie wykorzystuje przy prowadzeniu długotrwałej terapii, która ma na celu dokonanie w pacjencie określonej zmiany w funkcjonowaniu. Psychoterapeuta wspiera i pomaga w rozwoju osobistym oraz tworzeniu odpowiednich relacji ze światem i samym pacjentem. Powinien regularnie korzystać z superwizji tj. omawiania prowadzonej przez siebie psychoterapii. Psychoterapeuta jest niezastąpiony w leczeniu ciężkich i długotrwałych chorób, które wymagają poświecenie i skupienia się na pacjencie. Jeśli ktoś boryka się z depresją, zaburzeniami odżywiania czy snu, zachowaniami obsesyjno-komulsywnymi czy objawami psychosomatycznymi powinien udać się właśnie do niego. Psychoterapeuci to z reguły osoby, które poświęcają się dla swoich pacjentów, potrafią przeznaczyć im dużo czasu i odznaczają się ogromną wrażliwością do otaczającego świata. http://psychoterapia-szczecin.org/o-mnie.html . Nierzadko są lepszymi pomocnikami w leczeniu chorób psychicznych niż niejeden psycholog.
Jak widać różnica między psychologiem a psychoterapeutą jest ogromna. Różni ich wykształcenie, kwalifikacje i możliwe kanały pomocy. Niemniej jednak każdy kto pracuje w tych zawodach powinien cechować się wrażliwością, dużą dawką zrozumienia i być chętny nieść pomoc swoim pacjentom.