Czy studiowanie w dzisiejszym świecie stało się już tylko modne a nie praktyczne? Presja na młodych ze strony środowiska i państwa jest ogromna aby podjąć studia, w życie studentów wkrada się sucha teoria mało jest zaś praktyki która uzdatnia człowieka do zawodu. Uczelnie zarabiają na każdym studencie i to niemało, dając przy tym tylko dyplom, ale nie dając umiejętności. W jaki sposób nauczać aby efektywnie pokazywać młodym ludziom ich talenty i wprowadzać w życie zawodowe, to pytanie dręczące nie jednego. Mało kto w praktyce jednak próbuje rozwiązać ten problem. Dzisiejszy temat naszed mnie po szkoleniu z efektywnego zarządzania które bardzo polecam. Co ciekawe, zostaliśmy na nie skierowani dzięki współpracy z uczelnią która stara się wprowadzać ją w życie. Sprowadzało się ono do tego że ograniczamy wszelkiego rodzaju marnotradztwo na korzyść maksymalnie dobrego zarządzania czasem, zaopatrywania przedsiebiorstwa w potrzebne zasoby, itd.. Nie będę Was zanudzać szczegółami – generalnie chodzi o efektywność której na studiach po prostu brakuje.
Na co dzień spotykam wielu studentów, każdy z nich upatruje w studiach inną szanse, inaczej spostrzega swoje przyszłe życie zawodowe. Niestety niektórzy z nich nie wiedzą dlaczego w ogóle wybrali taki a nie inny kierunek studiów, poszli za ogólnym trendem który panuje wśród maturzystów, bez celów na studiach człowiek mocno się gubi i zaczyna traktować ten czas jako wspaniały moment aby po imprezować skorzystać z szerokiej oferty rozrywek wielkich aglomeracji, gdzie prowadzi takie myślenie? Do pracy w Fast–foodach typu McDonald, co oczywiście nie jest spełnieniem marzeń wielu absolwentów studiów wyższych…
Aby uniknąć tego typu sytuacji w naszym życiu, trzeba ukierunkowywania dzieci od najmłodszych lat, ukazywanie pracy fizycznej na przykład cieśla czy murarz jako bardzo przydatna i dającą satysfakcje z tego co dostajemy od życia. Kolejną kwestią jest odkrycie talentów i umiejętności które tkwią w młodzieży, także dowartościowywanie i wspieranie w kolejnych wyzwaniach rzucanych w szkole. Wsparcie psychiczne jest bardzo ważne na etapie rozwoju osoby odkrywającej swoje umiejętności zawodowe, oraz w nauce w formie nagradzania ale także upomnieniem któro ma wskazywać co trzeba zmienić aby być zadowolonym z siebie i ze swojej pracy.
Trzeba doprowadzić do stanu aby nie zarabiać tylko na studentach czy uczniach ale inwestować w ich rozwój, byśmy nie stworzyli środowiska nie dowartościowanych i pełnego niezadowolonych z życia ludzi. Za dużo mamy teoretyków za mało praktyków, potrzebujemy ludzi z rzemiosłem którzy byli by najlepsi i wyspecjalizowani w swoim zawodzie i przede wszystkim czującym się świetnie w swoim fachu. Potrzeba nam takiego leanmanufactoringu w potrzeganiu codziennej rzeczywistości.
W pewnym momencie życia pojawia się taki moment aby odkrywać swoje atuty ale i wady aby potrafic z nimi walczyć, dlatego prowadzenie młodych w dziedzinie zawodowej jest konieczne, na przykład z perspektywy potrzeb państwa aby nasza gospodarka była nasycona przez fachowców znających się na swojej pracy.
Naprawdę warto zatrzymać młodych, zdolnych ludzi w naszym kraju bo naprawdę mamy wielu wspaniałych specjalistów którzy czasami po prostu nie maja zatrudnienia w swojej ojczyźnie. Sukcesem będzie kiedy maturzysta będzie wiedział czy potrzebuje konkretnego zawodu w którym będzie czuł się dobrze, czy chce się kształcić na kierunku studiów który naprawdę jest jego pasją na którym ukarze swoje talenty i umiejętności.
… temat do przemyśleń. Zachęcam do dzielenia się nimi w komentarzach.