Zagłębie centrów handlowych

Jakiś czas temu, będąc w Poznaniu moją uwagę przykuła ilość centrów handlowych, jaka znajduje się w tym mieście. Najnowsze z nich, Poznań City Center powstało przy okazji modernizacji dworca kolejowego. Z moich wyliczeń wyszło, że w sumie jest ich ponad 10, oczywiście przy weryfikacji okazało się, ze to prawda. Często zbudowane są one stosunkowo blisko siebie, czego przykładem może być Centrum Handlowe Plaza i jego młodsza sąsiadka, Galeria Pestka, w której to firma mojego znajomego z firmy Blue Heat ze Szczecina robiła instalację klimatyzacji.wentylacja szczecin Zastanawiam się, czy budowanie takiej ilości centrów handlowych, szczególnie położonych bardzo blisko siebie jest racjonalne, ale skoro wszystkie te obiekty nadal funkcjonują, to musi świadczyć o tym, że istnieje zapotrzebowanie na usługi przez nie świadczone i choć mieszkańcy Poznania lubią czasami narzekać na to, że jest tych centrów tak wiele, to mimo wszystko w ostatecznych rozrachunku więcej jest korzyści z ich powstania niż strat.
Przede wszystkim są to miejsca pracy dla wielu ludzi. Nie bez powodu Poznań może pochwalić się najniższym wskaźnikiem bezrobocia wśród polskich dużych miast.
Dodatkowo, każde centrum handlowe to inna oferta, sklepy, atrakcje, układ architektoniczny – to również przyciąga. Im więcej sklepów, tym więcej możliwości wyboru oraz większa konkurencyjność, a co za tym idzie – niższe ceny.
Dodatkowo, idąc za przykładem Poznań City Center, są to doskonałe miejsca do spędzenia wolnego czasu, np. w oczekiwaniu na pociąg. Oczywiście zdarzają się też wpadki, które podsycają głosy niezadowolenia, jak np. całkiem niedawne zawalenie się części dachu w PCC, które na dość długi czas wyłączyło to centrum handlowe z użytku… Jednak, czy gdyby ludzie naprawdę byli niezadowoleni, tak chętnie odwiedzaliby centra handlowe? Myślę, że w rzeczywistości nawet malkontenci są w stanie dostrzec zalety mnogości galerii handlowych i ich zasług dla miasta.

Dodaj komentarz