Jak co roku, wiosna przynosi nie tylko piękną i wyczekiwaną po zimie pogodę. Wraz ze słońcem pojawiają się deszcze i podtopienia. Niestety jak co roku, zalewane są również miejscowości położone w południowej Polsce. Wraz z nimi, pod wodę trafiają nasze samochody. O ile szybka reakcja często pozwala na uratowanie pojazdu to w większości przypadków w pierwszej kolejności staramy się zabezpieczyć nasze domy i mieszkania. Co zaś zrobić z zalanym pojazdem? Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik odzyskania pieniędzy od ubezpieczyciela.
Likwidację szkód można przeprowadzić na kilka sposobów. Jeśli te nie są rozległe (np: nie ma konieczności renowacji silnika czy wymiany tapicerki a szkoda dotyczy jedynie lekkiego wgięcia blachy), cały proces odbywa się w ramach procedury uproszczonej. Tę zaś załatwimy podczas rozmowy telefonicznej. Nie będą potrzebne oględziny. Zazwyczaj jednak maksymalna kwota naprawy nie może przekroczyć kilkuset (200-400) złoty. Wynika to z bardzo prostej kalkulacji: koszt wysłania tzw. likwidatora mobilnego czyli osoby która spotka się z nami i dokona odpowiednich oględzin i fotografii jest wyższy niż koszt przyznanego odszkodowania.
Niestety w większości przypadków wizyta będzie konieczna. W takim wypadku po umówieniu dogodnego terminu (pamiętajmy że nie musimy być na zawołanie: obowiązkiem pracownika jest dostosowanie się np: do naszych godzin pracy) zostaną zrobione odpowiednie fotografie i sporządzony prosty rysunek techniczny. Po około miesiącu otrzymamy przelew na wartość wycenionych szkód. Do tego czasu przysługuje nam samochód zastępczy. Mówią o tym odpowiednie przepisy i zawsze należy się o niego upomnieć. Szczególnie że towarzystwa nie są chętne do ponoszenia dodatkowych kosztów z nim związanych.
Tyle teorii. Niestety w przypadku zalania – a właśnie tego dotyczy artykuł – dużo lepszym rozwiązaniem jest bezgotówkowa naprawa auta. Co bardzo ważne: jeśli poziom wody był na tyle wysoki aby zalać komorę silnika, zawsze wybierajmy właśnie tę opcję. Koszt naprawy jest często równie wysoki co koszt 2-3 letniego auta. Wybierając rozliczenie gotówkowe, otrzymamy mniejszą kwotę. Dobrze jest więc wcześniej sprawdzić w internecie (spośród ogłoszeń motoryzacyjnych, polecamy naszą Auto Giełdę) orientacyjny koszt naszego samochodu.
Na zakończenie (pisaliśmy o tym w zeszłym roku) – jeśli fala wody zastanie Was w samochodzie, zawsze wyłączcie silnik. Jest to niezbędny warunkiem do uznania ubezpieczenia. Dodatkowo bardzo łatwo sprawdzić czy faktycznie tak zrobiliście.