Bardzo często zastanawiało mnie, dlaczego najpiękniejsze zabytki w Polsce niszczeją w oczach. Dlaczego publiczne władze nie potrafią o nie zadbać? Dlaczego budynki nie lśnią dawnym pięknem? Przecież to nasza historia, wspaniała architektura, fantazyjne ozdoby, ogrody, pomniki. Serce się kraja, ponieważ w pewnych rejonach są one wręcz dewastowane i niszczone.
Prawda że wygląda jak pies? Co więcej to nie jest zwykły kamień: blisko 150 lat temu lokalny artysta obił go w taki sposób aby nadać mu kształt (a ulewne deszcze w Minesocie spowodowały zaokrąglenie boków)
Moje zdziwienie, złość i żal niestety nie pomogą w odbudowaniu, lub chociaż zatrzymaniu piękna tych pomników kultury. W mojej rodzinnej gminie, w miejscowości Płońsko, osoba urzędująca w gminie postanowiła zamalować wapnem pozostałości pomniku, który poświęcony był mieszkańcom wsi poległym podczas I wojny światowej. Całkowity brak szacunku i wyobraźni, zostało zabrane nam coś, co zawsze przyciągało wzrok turystów. Znajdujące się obok ruiny kościoła z XV w. również wieją grozą, część budynku służyła jako miejsce libacji, załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych oraz wyrzucaniu śmieci. Widocznie z tego powodu drzwi do kościoła zostały zamurowane, nie mamy więc nawet możliwości obserwacji od wewnątrz. Pamiętam wielu Niemców przyjeżdżających specjalnie, by zobaczyć te zabytki. Niestety, dziś nie ma już co zwiedzać…
Warto wybrać się na wycieczkę po okolicznych małych miejscowościach, zupełnie nam nieznanych lub znanych. Zawsze naszą uwagę przykuje jakiś wspaniały pałac, zamek, dworek lub pomnik. Zdecydowana większość zapomniana i zaniedbana, co poskutkuje całkowitym zniknięciem obiektów z krajobrazu Polski. Z badań NIK można uzyskać informację, że „konieczność podjęcia natychmiastowych prac remontowych stwierdzono w przypadku 42% obiektów pozostających w stanie daleko posuniętej destrukcji˝. Niesamowicie przykro przytacza się takie cytaty, korzystajmy więc z możliwości, które jeszcze mamy. Zwiedzajmy ciekawe obiekty, które tak wiele przetrwały i poznajmy swoją historię.